Konferenca Arnes povezuje uporabnike s področja izobraževanja, raziskovanja in kulture. Naš cilj je zagotoviti relevantne in aktualne informacije s področja novih tehnologij, omrežnih storitev in infrastrukture.
Glavna tema konference, ki je v okviru konference SirIKT potekala že peto leto
zapored, je bila računalništvo v oblaku. Tuji in domači predavatelji so poskušali odgovoriti na vprašanja, kaj računalništvo v oblaku pravzaprav je in kako lahko koristi tudi vam, pa naj gre za znižanje stroškov ali pohitritev računskih operacij ter ali bi vaše raziskave morda laže podprli z uporabo gridov.
Vodilna tema Konference Arnes 2012 je tokrat »20 LET INTERNETA LJUDI«. V letu 2012 Arnes namreč praznuje 20 let svojega delovanja.
V letu 2012 Arnes praznuje 20 let svojega delovanja. V teh 20 letih smo bili priča izjemnemu napredku internetne infrastrukture in storitev, prihodnost pa nam napoveduje »internet stvari«. Vendar smo ljudje tisti, ki nam ta tehnologija omogoča vedno lažje sodelovanje, in prav naše sodelovanje rodi razvoj vedno boljše tehnologije. Zato bi ob tej obletnici radi spomnili, da teh dvajset let gradimo omrežje ljudi, ne le žic.
Na letošnji konferenci se bomo seznanili z mobilnimi trendi v evropski izobraževalni in raziskovalni sferi ter pogledali trenutno stanje v Sloveniji.
Zagotavljanje dostopa do brezžičnega omrežja danes ni več prednost, temveč nuja. Uporabniki tako upravičeno pričakujejo, da bodo lahko do storitev dostopali kjerkoli in kadarkoli ne glede na to, katero napravo bodo uporabljali – namizni računalnik, prenosnik, tablični računalnik ali telefon. Tudi naše spletne storitve morajo delovati tako prek prenosnika kot prek tabličnega računalnika.
Arnes in druga raziskovalno-izobraževalna omrežja so v Evropi nastala iz potrebe, da se univerzam in raziskovalcem zagotovi globalno sodelovanje s pomočjo namenske infrastrukture in storitev, ki bi posebej prisluhnile njihovim potrebam.
Arnes je v preteklih dvajsetih let pomembno prispeval k informatizaciji slovenske raziskovalne in izobraževalne skupnosti ter slovenske družbe v celoti. Izobraževanje kot steber družbe potrebuje dostop do sodobnih komunikacijskih tehnologij, da lahko mladi učinkovito vstopajo v svet znanja. Raziskovalna dejavnost je ključna za zagotavljanje kakovosti visokošolskega izobraževanja in osnova za dinamičen industrijski razvoj. Vse te aktivnosti so globalne, zato je bilo skozi teh 20 let za Slovenijo življenjskega pomena, da Arnes zagotavlja ne le visoko zmogljive povezave znotraj Slovenije, temveč tudi najboljšo možno povezanost z univerzami po vsem svetu.
Ste samozaposleni v kulturi? ARNES vam v dogovoru z Ministrstvom za kulturo brezplačno nudi internetne storitve, ki jih potrebujete pri svojem delu.
Arnes organizacijam vključenim v projekt IR optika brezplačno nudi oblačne storitve. Utra hitre (večgigabitne) povezave organizacij v skupno zaprto omrežje Arnes pomenijo zmogljivo, dolgoročno stabilno in trajno komunikacijsko rešitev in možnost učinkovite uporabe oblačnih storitev, ki jih nudi Arnes.
Arnes svojim uporabnikom ponuja brezplačne, sodobne in varne aplikacije.
Eduroam je mednarodno združenje brezžičnih omrežij. Uporabnikom iz izobraževalne in raziskovalne sfere omogoča brezžični dostop.
Eduroam je mednarodno združenje brezžičnih omrežij. Uporabnikom iz izobraževalne in raziskovalne sfere omogoča brezžični dostop.
Arnesove spletne konference VOX uporabnikom iz izobraževalne in raziskovalne sfere omogočajo enostavno in učinkovito video komunikacijo in sodelovanje na daljavo.
Arnesove spletne konference VOX uporabnikom iz izobraževalne in raziskovalne sfere omogočajo enostavno in učinkovito video komunikacijo in sodelovanje na daljavo.
Arnes gradi, vzdržuje in upravlja omrežno infrastrukturo, ki povezuje šole, univerze, inštitute, raziskovalne laboratorije, muzeje, vrtce, digitalne knjižnice in baze podatkov. Omrežje ARNES je del vseevropskega širokopasovnega omrežja GÉANT, ki je najzmogljivejše in največje raziskovalnoizobraževalno omrežje na svetu.
Leto 2009 je bilo leto dinamičnega razvoja. Arnesova optična hrbtenica se je okrepila in segla do novih krajev, razvili smo infrastrukturo za enotno prijavo v spletne storitve (AAI) in položili temelje federaciji Arnes AAI, omrežja Eduroam se širijo v šole in knjižnice, postopoma se začenja >uporabljati protokol IPv6. Veliko truda smo vložili v izobraževanje, osveščanje glede spletne in omrežne varnosti ter razvoju uporabniku prijaznih storitev, kot so spletne konference.
Javni zavod Arnes upravlja in nadgrajuje slovensko izobraževalno in raziskovalno omrežje že 17 let, vanj pa se povezujejo univerze, raziskovalni inštituti, šole, knjižnice, muzeji, arhivi, multimedijski centri, skratka vse organizacije, ki ustvarjajo, shranjujejo in prenašajo znanje. Naloga Arnesa je ustvariti okolje, v katerem bodo lahko vse te institucije čimbolj izkoristile možnosti, ki jih omogočajo sodobne informacijske in komunikacijske tehnologije za medsebojno sodelovanje.
Pri ustvarjanju enotnega slovenskega in evropskega raziskovalno-izobraževalnega prostora dobiva pojem informacijske in komunikacijske infrastrukture nov pomen: Gradimo živ organizem storitev, ki se nenehno razvijajo in prilagajajo specifičnim potrebam skupnosti svojih uporabnikov.
Naš cilj je zagotavljanje dostopa do najvišjih standardov varnosti, kakovosti in mobilnosti vsem nivojem raziskovanja in izobraževanja, od raziskovalnega laboratorija do šolske učilnice.
Akademska in raziskovalna mreža Slovenije – Arnes je javni zavod, ki z zagotavljanjem omrežnih storitev organizacijam s področja raziskovanja, izobraževanja in kulture omogoča njihovo povezovanje ter sodelovanje med seboj in s sorodnimi organizacijami v tujini.
01 479 88 00
(delavniki, 8:00–16:00)