Jump to main content

Predstavitev in dejavnosti

Akademsko in raziskovalno mrežo Slovenije – Arnes – smo v Sloveniji ustanovili leta 1992, da bi raziskovalnim, izobraževalnim, kulturnim in drugim ustanovam ter njihovim uporabnikom omogočili nove možnosti sodelovanja in rabo novih tehnologij, ki jih prinašajo internet in izobraževalna ter raziskovalna omrežja na evropski ravni. Za hiter prodor interneta v Slovenijo je bilo odločilno ravno to, da so se povezave v omrežje ARNES s svetlobno hitrostjo širile na univerzah, knjižnicah in šolah, med učenci, študenti, profesorji, učitelji in raziskovalci.

Zagotavljamo storitve, ki predstavljajo osnovo za delovanje interneta v Sloveniji.

Kot javni infrastrukturni zavod zagotavljamo storitve, ki predstavljajo osnovo za delovanje interneta v Sloveniji. Skrbimo za stičišče omrežij, kjer si promet izmenjujejo vsi slovenski ponudniki interneta, upravljamo z domeno .si in skrbimo za vrhnji strežnik DNS ter za kibernetsko varnost Slovenije. Poleg tega zagotavljamo izjemno hitre povezave izobraževalnim, raziskovalnim in kulturnim ustanovam.

Delujemo na nacionalni ravni, v omrežje povezujemo več kot 1.700 slovenskih organizacij s področja izobraževanja, raziskovanja, razvoja in kulture. Med njimi so univerze, raziskovalni inštituti, raziskovalni laboratoriji in zdravstveni zavodi z raziskovalno dejavnostjo, muzeji, šole, IZUM in knjižnice ter ostale organizacije, ki izpolnjujejo kriterije Vlade RS. Naše storitve uporablja več kot 300.000 uporabnikov.

Organizacije prek hitrih optičnih povezav in omrežja ARNES povezujemo v panevropsko izobraževalno in raziskovalno omrežje GÉANT. S povezavo v omrežje ARNES tako ustanove ne dobite le dostopa do interneta, ampak tudi do superračunalniške infrastrukture, ki je namenjena vsem raziskovalcem, in naprednih oblačnih storitev.

Ustanove hkrati postanete del slovenskega nacionalnega izobraževalnega in raziskovalnega omrežja ter globalne skupnosti. Skupnost najbolje predstavlja varno brezžično omrežje eduroam, do katerega lahko uporabniki dostopate v več kot 100 državah.

Na Arnesu smo se vedno trudili, da bi svoje poslanstvo, zagotavljanje pogojev in podpore pri vpeljavi informacijskih tehnologij, opravljali celovito. Pogoj za to so povezana omrežna infrastruktura z enotnimi tehnološkimi in varnostnimi standardi ter napredne storitve.

Pri uvajanju novih tehnologij in storitev Arnes operativno in projektno sodeluje tudi z drugimi institucijami, ki pokrivajo določeno področje uporabe tega omrežja, in z različnimi strokovnimi skupinami nacionalnih programov oz. projektov.

Na Arnesu strokovno sodelujemo v delovnih skupinah in projektih na področju računalniških omrežij in informacijske družbe. V ta sklop sodi tudi aktivna vloga in članstvo v Svetu projektov SAFE-SI in Spletno oko, ki potekata v okviru evropskega akcijskega načrta Varnejši internet.

Sodelujemo tudi z nacionalnimi izobraževalnimi in raziskovalnimi omrežji drugih držav. Vključeni smo v naslednje mednarodne organizacije: GÉANT, Internet2, CEENetRIPECENTREURidFIRSTEuro-IX, EGI.eu, ICANN, PRACE, ENISA, e-IRG, CECAM, EOSC Association in BIK.

Raziskovalcem pomagamo pri reševanju največjih izzivov človeštva, obenem pa z izobraževanjem uporabnikov premoščamo digitalni razkorak.

Nacionalna izobraževalna in raziskovalna omrežja smo ustvarila temelje za vseprisotnost interneta v sodobnem svetu in globok vpliv, ki ga je internet imel na družbo, je nemerljiv. Danes imamo nacionalna izobraževalna in raziskovalna omrežja še vedno pomembno vlogo, poleg tega raziskovalcem pomagamo pri reševanju največjih izzivov človeštva na področjih, kot so medicina, fizika, klimatologija, okolje itd., obenem pa z izobraževanjem premoščamo digitalni razkorak in omogočamo možnosti spletnega izobraževanja ter vseživljenjskega učenja.

Orodna vrstica za dostopnost